Jedna od najvažnijih karakteristika koju studenti mogu usvojiti za budući posao nakon fakulteta jest balansiranje obaveza i vremena. Studentski poslovi kao priprema za moj posao studentima omogućuju priliku za stjecanje različitih vještina. Tijekom fakulteta studenti moraju obavljati različite akademske obaveze, a ako se odluče na rad uz studij, moraju osigurati vrijeme za posao. U ovom članku analizirat ćemo s kojim izazovima se nose zaposleni studenti i kako balansiraju posao i fakultet.
Zašto su studentski poslovi važni?
Studentski poslovi imaju brojne prednosti uz to što su izvor prihoda za studente. Na njima budući zaposlenici na moj posao stječu radno iskustvo koje će im kasnije pomoći u traženju posla nakon fakulteta. Osim radnog iskustva, studenti stječu vještine koje su potrebne za svaki posao – komunikacija s ljudima, organizacija zadataka, upravljanje s vremenom, odlučivanje itd. Oni koji uspiju tijekom studiranja pronaći studentski posao u struci mogu naučiti i vještine vezane uz struku. Tako znanje s fakulteta mogu primjenjivati još tijekom studija u praksi. Svaki studentski posao pomoći će mladim ljudima da steknu osjećaj odgovornosti prema poslu i da nauče balansirati akademske obaveze sa zaposlenjem.
Moj posao i preopterećenost
Studenti koji ne uspiju kvalitetno organizirati svoje vrijeme često se počinju osjećati kao da su pod stresom, pa možda i anksiozno zbog velikog broja obaveza. Previše radnih sati na studentskom poslu može smanjiti vrijeme koje student ima za učenje ili odmor, a to može negativno utjecati na akademski uspjeh. S druge strane, studentski poslovi koliko god dopuštaju slobodu, toliko traže i odgovornost. Ipak, poslodavci često studentima daju slobodne dane ako su im potrebni za učenje ili bilo koju drugu akademsku obavezu.
Organizacija vremena je ključ uspjeha
Organizacija vremena je jedna od ključnih vještina čovjekova života. Studenti koji rade i studiraju mogu je svladati tijekom fakulteta. Dobar balans između tog dvoje je važan kako bi student živio bez stresa i postizao optimalne rezultate na ispitima, ali i na poslu. Tako se povećava kvaliteta života mladih ljudi. Najučinkovitiji način za dobru organizaciju vremena je planiranje i korištenje planera u digitalnom ili papirnatom obliku. Planiranje omogućuje pregled obaveza, odmora i vremena i daje osjećaj kontrole i sigurnosti da će se obaviti sve predviđeno. Neki od popularnih digitalnih alata za planiranje su Google Calendar, Trello i Notion.
Fokusiranje na prioritete
Osim dobrog planera, za uspješno studiranje i studentski posao potrebno je odrediti prioritete. Studenti bi trebali odrediti najvažnije zadatke u danu i obaviti ih prve. Ako se čini da u tom danu nema mjesta za aktivnosti koje nisu nužne, mogu ih prebaciti na drugi dan ili odgoditi. Primjerice, tijekom ispitnih rokova studenti bi mogli smanjiti radne sate ili vrijeme koje provode radeći nešto neproduktivno. Tako si mogu osigurati više vremena za pripremu za ispite.
Vrijeme za odmor
Moj posao često može biti naporan. Posebno ako se uz njega nagomilaju i studentske obaveze. Nakon dana koji se proveo na poslu i studiju, koncentracija studenata može biti izrazito niska. Kako bi se izbjeglo preopterećenje, studenti bi trebali paziti na balansiranje odmora s obavezama. Ponekad umjesto cijele smijene mogu uzeti pola smjene ili tog dana tražiti slobodan dan. Kad su dani studenta pretrpani akademskim obavezama i studentskim poslom, ponekad nemaju volje i snage za socijalizaciju, no ona je vrlo važna. Dugoročno uspješni studiranje i posao mogu se postići samo uz balans s odmorom i druženjem s prijateljima. Stres i umor mogu dovesti do sagorijevanja nakon kojeg je potrebno puno vremena za oporavak, a štetno može utjecati na akademski uspjeh i mentalno zdravlje.
Studentski poslovi mogu biti prilično zahtjevni zbog balansiranja sa studijem, učenjem i pisanjem seminara. No, studenti u to vrijeme stječu ključne vještine za poslovnu budućnost i život. Uz planiranje i fokusiranje na prioritete, važno je ostaviti vremena za odmor – hobije, prijatelje i fizičku aktivnost.