moj posao

Profesionalno usavršavanje, učenje i moj posao

U današnjem dinamičnom poslovnom svijetu učenje je svakodnevica. Moj posao može biti uspješan samo uz konstantni razvoj i prilagođavanje brzim promjenama koje su postavljene kao zahtjev pred poslodavce i zaposlenike. Kontinuirano učenje na poslu važno je kako bi ostali konkurentni i relevantni, a odnosi se i na zaposlenike i na poslodavce. Učenje donosi dobrobit i tvrtki za koju pojedinac radi i pojedincu kao element osobnog i profesionalnog razvoja. U ovom tekstu istražili smo ključne razloge zašto je važno usavršavati se i učiti na poslu.

Usavršavanje

Jedan od najvažnijih razloga zašto bi svi trebali stremiti učenju i profesionalnom usavršavanju jest povećanje kompetencija i vještina. Usavršavanje može zaposlenicima donijeti, osim znanja, i dodatne beneficije kod poslodavca ili povećanje plaće. Kako se usavršavaju profesionalne vještine, uz njih se usavršavaju i osobne. Tako se zaposlenik učenjem na poslu razvija i kao osoba. Svako učenje novih tehnologija, metoda i tehnika korisno je za zaposlenika i tvrtku. Na taj način zaposlenik može postati učinkovitiji i brži u izvršavanju zadataka te svoje ideje može izraziti novim alatima i načinima. Učenje potom može potaknuti i kreativnost u rješavanju radnih zadataka čime zaposlenik neke radne zadatke može obaviti brže ili učinkovitije.

Dodatna motivacija za moj posao

Zaposlenici često budu dodatno motivirani ako poslodavac nudi profesionalno usavršavanje jer to smatraju dodatnim benefitom. Moj posao postaje tada mjesto na kojem zaposlenici osim što zarađuju novac, uče nova znanja. Takvi zaposlenici često budu vjerniji poslodavcu i imaju veću motivaciju. Dokaz tomu je to što inače tvrtke koje potiču učenje i razvoj često imaju manje otkaza i zaposlenici su više godina na svojim radnim pozicijama. Tako se firmi smanjuju troškovi traženja novih zaposlenika i ostaju im oni s većim iskustvom, a to je dugoročno profitabilnije za poslovanje.

Prilagođavanje promjenama

Tržište i tehnologije svakodnevno se mijenjaju i zahtijevaju od zaposlenika i tvrtki da budu prilagodljivi i da prate novosti. Zaposlenici i vlasnici tvrtki moraju kontinuirano učiti kako bi mogli odgovoriti na nove zahtjeve tržišta i radne okoline. Danas su fleksibilnost i spremnost na promjene jedne od ključnih karakteristika koje poslodavci traže od zaposlenika za moj posao. Učenjem i profesionalnim usavršavanjem povećava se konkurentnost na tržištu što dovodi do toga da su svi primorani pronaći inovativne ideje i rješenja za probleme. Takvim edukacijama tvrtke mogu privući talentirane profesionalce željne učenja i tako jačati svoj razvoj. Povećanjem stručnosti tima organizacije mogu učinkovitije odgovoriti na izazove tržišta i pružati bolje usluge svojim klijentima.

Gdje zaposlenici mogu učiti?

Zaposlenici se mogu obrazovati u svoje slobodno vrijeme za struku u kojoj jesu ili mogu pohađati neke seminare ili radionice na kojima će učiti o vještinama kao što su komunikacija ili govorništvo. No, zaposlenici radije idu na edukacije koje im omogući tvrtka. Tim dodatnim benefitom tvrtka može nagraditi zaposlenike, ali istovremeno ih usmjeriti u područje u kojem je tvrtki potrebno da se educiraju. Zaposlenici mogu za moj posao svoje vještine razvijati na različitim stručnim skupovima, konferencijama, radionicama, seminarima i edukacijama druge vrste. Na edukacijama koje su izvan tvrtke zaposlenici mogu upoznati zaposlenike drugih tvrtki i razmijeniti iskustva. Mogu i stvoriti značajne kontakte zbog kojih tvrtke kasnije mogu imati zajedničke suradnje.

Učenje i profesionalno usavršavanje vezano za posao nije samo preporučljivo i korisno, već u modernom društvu brzih promjena postaje imperativ. Neophodno je za dugoročan uspjeh zaposlenika i tvrtke. Učenjem se povećavaju kompetencije, vještine i motivacija zaposlenika. Oni, osim toga, postaju prilagodljiviji promjenama. S novim vještinama, tehnologijama i metodama možda će lakše rješavati probleme i radne zadatke. Nadalje, učenje potiče kreativnost jer će zaposlenici naučiti nove alate koji im nude nove načine rješavanja radnih zadataka. Ulaganje u edukacije zaposlenika za moj posao može se gledati kao dugoročna investicija u budućnost koja pridonosi i zaposleniku i poslodavcu.