vlastiti posao

Kako pokrenuti vlastiti posao?

U današnje moderno izazovno vrijeme, sve više ljudi zanima kako pokrenuti vlastiti posao. Mnogi o vlastitom poslu razmišljaju kao o izvoru dodatne zarade koji u vrijeme inflacije može puno olakšati kućni budžet. No, za pokretanje vlastitog posla potrebno je uložiti vrijeme i trud, bilo da je u pitanju honorarni posao ili bilo koji drugi oblik. Treba biti upoznat i s pravnim regulativama. Osim toga, potrebno je prepoznati područje u kojem se najbolje možete ostvariti na tržištu.

Ideje za pokrenuti vlastiti posao

Mnogi na poduzetnički put krenu iz perspektive da imaju nešto što vole raditi i u čemu su dobri te bi htjeli te usluge naplaćivati ili proizvode prodavati. Neki na temelju životopisa odrede u čemu su imali najviše iskustva. No, neki se vode idejom da žele pokrenuti vlastiti posao, no nemaju ideju što bi radili. Za koju god ideju se odlučili važno je odgovoriti si na sljedeća tri pitanja:

  • Koje vještine i znanja imam?
  • Koji problem njima mogu riješiti?
  • Postoji li tržište za usluge ili proizvode?
  • Kako ćete se razlikovati od konkurencije?

Ova pitanja mogu se činiti nevažnima ili teškima, no odgovori na njih su ono što će vam omogućiti prodaju i zaradu.

Odakle početi?

Razmislite o svojim vještinama, interesima i strastima. Mnogi najuspješniji poslovi pokrenuti su upravo iz velike strasti prema uskoj niši. Te osobe posvetile su svoje vrijeme da postanu najbolje ili među najboljima u tome što rade te na tim temeljima grade svoj biznis.

Vlastiti posao u Hrvatskoj

Kako biste legalno poslovali u Hrvatskoj, morate otvoriti neki od oblika samozapošljavanja. Kao opcije postoje otvaranje d.o.o., obrta ili samostalne djelatnosti.

Obrt

Obrt je najčešći oblik samozapošljavanja u Hrvatskoj koji najčešće odabiru mali poduzetnici. Obrti mogu biti slobodni i vezani. U hrvatskoj postoji određen broj djelatnosti koje zahtijevaju prema zakonu dokaz o stručnosti prije otvaranja obrta s tom djelatnosti, primjerice frizeri i automehaničari.

Društvo s ograničenom odgovornošću

Društvo s ograničenom odgovornošću, popularnije d.o.o. je pravna osoba s nešto složenijom administracijom nego obrti. Postoji i jednostavni d.o.o., odnosno j.d.o.o. koji olakšava ulazak u poduzetništvo jer potrebni početni kapital je 1 euro, dok je za d.o.o. 2500 eura. Ovakav oblik samozapošljavanja najčešće biraju poduzetnici koji planiraju dugoročni rasti širenje te u ovom slučaju vlasnici ne odgovaraju vlastitom imovinom.

Slobodno zanimanje

Osobe poput novinara, umjetnika i pisaca mogu se registrirati u poreznoj upravi kao slobodno zanimanje. Kao takvo imaju obavezu za manjom administracijom, no proširenje poslovanja im je ograničeno.

Zaključak

Oblik samozapošljavanja odabirite prema vlastitim potrebama, vrsti djelatnosti i dugoročnim ciljevima. Ako odlučite sami raditi za sebe bez zaposlenika, najjednostavniji oblik zapošljavanja je obrt. No, ako planirate pokrenuti veću tvrtku, tada odaberite j.d.o.o. ili d.o.o. Na odabir načina samozapošljavanja utječe i predviđena zarada i područje interesa.