Honorarni posao je oblik rada na projektima i zadatcima koji imaju određeno razdoblje bez da je osoba zaposlena kod poslodavca za kojeg izvršava usluge. Poznat je pod nazivom freelance i takav oblik zapošljavanja sve je popularniji u suvremenom svijetu. Sa sobom nosi brojne prednosti, ali i brojne nedostatke. Uz to, najčešće se postavljaju pitanja može li se honorarni posao raditi uz redovni posao, preko kakvog ugovora se obavlja honorarni posao i ulazi li u staž. Na sva pitanja donosimo odgovor u nastavku teksta.
Prednosti part time posla
Honorarni poslovi su fleksibilni i radnici mogu odabrati vrijeme i mjesto na kojem će raditi te mogu birati koje projekte i zadatke će raditi. Tako se mogu fokusirati na zadatke koji su prilagođeniji njihovim interesima i vještinama. Fleksibilno radno vrijeme omogućuje stvaranje bolje ravnoteže između privatnog i poslovnog života. Honorarnim radom mogu se steći različite vještine i iskustva jer je velik spektar djelatnosti klijenata s kojima se može raditi. Ipak, za optimalne rezultate honorarnog posla dobro je pronaći nišu klijenata s kojima ćete raditi. Još jedna od prednosti honorarnog posla je to što nisu obvezujući kao poslovi na ugovor o radu jer se radi o zadatcima. Kada riješite neki zadatak ili projekt, a niste zadovoljni klijentom, više za njega ne morate raditi.
Honorarni rad izazovi
Iako imaju mnogo prednosti, imaju i mnogo izazova. Glavni nedostatak honorarnih poslova su nesigurni prihodi. Honorarni rad ne nudi stabilnost primanja što može biti stresna situacija. Prihodi često variraju od projekta do projekta, a projekti ne moraju biti ravnomjerno raspoređeni kroz godinu zbog čega je potrebno kvalitetno financijsko planiranje. Osim toga, honorarno zaposleni radnici nemaju beneficije koje dolaze s tradiocionalnim zaposlenjem kao što je plaćeni godišnji odmor. Honorarni radnici si sami moraju organizirati godišnji odmor što zbog rasporeda projekata može biti zahtjevno. Mnogi honorarni radnici sami vode svoje porezne dužnosti, ugovaranje posla i naplaćivanje što od njih zahtjeva znanje administracije i zakona.
Dodatni posao uz radni odnos
Ako ste zaposleni kod poslodavca na ugovor o radu na puno radno vrijeme, možete sklopiti s drugim poslodavcem ugovor o radu na najviše osam sati tjedno, stoji u članku 61. stavku 3. Zakona o radu. Uz to biste trebali imati pisanu suglasnost prvog poslodavca. S drugim poslodavcem možete sklopiti ugovor o djelu ili autorski ugovor, ako se radi o privremenom poslu s obilježjima takvih ugovora. Uz to takvi ugovori ne smiju imati obilježja ugovora o radu: ne smije se raditi u određenom radnom vremenu, osoba ne smije raditi u prostorijama poslodavca, poslodavac je ne smije direktno nadzirati i slično. Osim navedenih načina kako se može raditi dodatni posao, možete pokrenuti neki oblik samozapošljavanja putem kojeg ćete svojim klijentima izdavati račune za izvršene usluge ili odrađene projekte.
Kako pronaći dodatni posao?
Postoji nekoliko načina kako pronaći dodatni posao. Veoma često takvi poslovi se traže na platformama koje povezuje freelancere s klijentima. Upwork ili Fiverr su primjeri takvih svjetski poznatih platformi. Osim toga, društvene mreže, posebno LinkedIn izvrsna su mjesta na kojima se mogu pronaći honorarni poslovi, ali na njima se mogu freelanceri predstaviti i istaknuti svoje vještine. Tako ih netko može prepoznati i javiti se njima za posao. Važno je pratiti novosti u svojoj struci i specijalizirati se u određenom području. Tržište honorarnih poslova je konkurentno, stoga je važno naučiti kako istaknuti relevatno iskustvo i vještine.
Honorarni posao i staž
Mnoge zanima ulazi li im honorarni posao u staž. Odgovor je: Ne. No, postoje druge prednosti što donosi. Naime, kako pišu na mirovina.hr honorarni rad povećava mirovinu. Ako je jedini izvor prihoda, tada se zarada preračunava u radni staž. Staž se tada određuje tako što se osnovica na koju su uplaćeni doprinosi dijeli s prosječnom hrvatskom plaćom.